29 Temmuz 2013 Pazartesi

Limonun Faydaları

                                           (Fotoğraf, internetten alıntıdır)
 Limonun  birçok faydasını biliyoruz zaten ama okuduğum yabancı bir makalede yeni bir işlevini daha öğrendim ve uyguladım. Geçenlerde Korkmaz'ın çelik tenceresini almıştım. Maalesef ikinci kullanımda yemeği yaktım ve tencerenin dibi mahvoldu. Bende aldığım yere götürerek, zararlı olacaksa tencereyi atacağımı söyledim. Onlar da birşey olmayacağını ve fabrikaya parlatmaya göndereceklerini söylediler. Açıkcası tencereyi tekrar kullanabileceğimi duyunca sevindim, ancak birkaç hafta sonra arayarak geri almamı, fabrikanın birşey yapamayacağını söylediler.

Tencere evde beklerken, okuduğum makalede  bronz ve metali  tuz+limon ile ovarak parlatabileceğimiz yazıyordu. Bende hemen denedim ve sonuç fotoğraflardaki gibi! Tekrar kullanıyorum...


Limon demişken,  başka bir kullanımından daha bahsedeyim. Kumaşlardaki tükenmez, dolma kalem vs. lekelerini (özellikle eşimin beyaz önlüğündekileri) yıllardır limonla çıkarıyorum. Önce o bölgeyi limonla güzelce ovuyorum ve makinada yıkıyorum.
Limonu sıktıktan sonra bile işim bitmiyor. Limonun kabuklarını bulaşık makinasına koyuyorum ki hoş koksun. Aslında daha çoook, ama şimdilik bu kadar olsun...

2 yorum:

 1. mutlu exclusive design30 Temmuz 2013 09:25

  Sibel'cğm her derde deva limon tuz. Tencere, kettle, çaydanlık.... Limon tuzunu koy ve su ekleyerek iyice kaynat. Sonra istersen makine de istersen elde yıka!!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım, kettle ve çaydanlık için kullanıyorum ama bu sefer tencerede işe yaramadı. Böyle tuz+limon ile ovarak çıkartabildim ancak:)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...